Kynttiläntekotarvikkeet

Kynttilöiden valmistaminen:

Kynttilöitä voidaan tehdä kahdella tavalla: kastamalla ja valamalla. Kummassakin tavassa tarvitaan kynttilämassaa, jossa on steariinia n. 65% ja parafiinia n. 35% - tai Sinellin valmista kynttiläseosta - sekä sydänlankaa, joka on palmikoitua puuvillalankaa. Keskipaksu sydänlanka on parasta kastamalla tehdyille antiikkikynttilöille. Isoille kynttilöille tarvitaan paksumpaa sydänlankaa.

Kastetut kynttilät:

Välineiksi tarvitset ison vesikattilan ja kaksi muuta metalliastiaa - toisessa sulatat steariinit ja toisessa kastat kynttilät. Myös isot kurkkupurkit ovat vallan mainioita. Kastamisastian tulee olla vähintään 25cm korkea. Muista suojata kätesi palovammoilta esimerkiksi uuninkintailla.

Sulata ensin steariinimassa vesihauteessa. Älä missään nimessä laita sulatusastiaa suoraan keittolevylle - steariini on niin kuumaa, että se saattaa syttyä palamaan. Mahdolliset liekit on sammutettava kattilan kannella, ei vedellä.

Kun pätkit sydänlankaa, muista tehdä niistä tarpeeksi pitkiä, sillä lankaa kuluu myös sitomiseen. Sido pätkityt langat ohueen puurimaan noin viiden sentin välein. Aseta lattialle esim. sanomalehtiä suojaksi ja kastoastia niiden päälle. Kaada kastoastiaan ensin kuumaa vettä, sitten sulaa steariinia 5-7 sentin kerros. Palovammojen (roiskumisen) välttämiseksi muista laittaa ensin vesi, sitten sula steariini. Kuuma steariini on kevyempää kuin vesi, joten se pysyy päällimmäisenä.

Kyllästä sydänlangat ensin steariinissa, että ne palaisivat hyvin. Voit kastaa ne sulatusastiassa, jotta niihin imeytyy tarpeeksi steariinia. Ennen steariinin jähmettymistä vedä langat suoriksi, ettei kynttilöistä tule kieroja. Seuraavilla kerroilla upota kynttilät kastoastiassa vesikerrokseen saakka. Kastamisen välillä ripusta kynttilät (esim. kahden tuolin väliin) hetkeksi kuivumaan ja jäähtymään. Muista, että kastaessa kynttilät kasvavat pituutta myös alaspäin. Silloin ne täytyy lyhentää sydänlankaan saakka.

Kun steariinikerros käy vähiin ja ohueksi, lisää astiaan varovasti kuumaa vettä tai steariinia. Jos sula steariinikerros on hyvin ohut, työ käy hitaammaksi. Paras lämpötila vesi-steariiniseokselle on 60-70 astetta. Muista antaa kynttilöiden välillä jäähtyä, sillä jos kastat kynttilän heti uudestaan, edellinen kerros sulaa pois.

Jos haluat kynttilöihisi "röpelöisen" pinnan, voit toiseksi viimeisen kastokerran jälkeen ripotella niihin sulattamatonta kynttiläseosta ja kastaa ne sen jälkeen vielä kerran. Kun kynttilät ovat riittävän paksuja, tasaa ne alhaalta sydänlankaan saakka. Anna kovettua kunnolla ja leikkaa sitten sydänlangat noin kahden sentin mittaisiksi.

Kastoastiaan jääneen steariinin saa helposti pois jähmettyneenä. Säästä seuraavaan kertaan. Voit säästää myös vanhoja värillisäkin kynttilänpätkiä...

Valetut kynttilät:

Välineiksi tarvitset erikokoisia lieriöitä - myös katkaistut maito- tai mehutölkit käyvät - ja ohuita rimoja.

Sido sydänlangat (käytä paksumpaa lankaa kuin kastettaessa) rimaan ja kyllästä. Sen jälkeen aseta ne rimassa muotin reunalle roikkumaan ja kaada varovasti steariinia muottiin. Jos haluat raidallisia kynttilöitä, kaada erivärisiä steariineja vuorotellen. Halutessasi tasaisia raitoja odota kunnes kaatamasi steariini on jäähtynyt ja jatka vasta sitten. Kallistamalla astiaa saat raidoista viistoja. Jos taas haluat, että eriväriset raidat sekoittuvat toisiinsa, voit kaataa seuraavan kerroksen jo ennen kuin edellinen kerros on jäähtynyt.

Valmiit jäähtyneet kynttilät saat helposti irti muoteista, kun kastat ne hetkeksi kuumaan veteen.


järjestä nimen | päivityksen | hinnan | alkuperäisen järjestyksen mukaan

[1] [2] >>>

 

Kynttilämassa, parafiini 1kg

Lisätiedot

5.70€

Tuotekoodi:
230260

 

Kynttilämassa, steariini 1kg

Lisätiedot

5.70€

Tuotekoodi:
230261

 

Kynttilämassa, valmis sekoitus valukynttilöille 1kg

Lisätiedot

5.70€

Tuotekoodi:
230262

 

Kynttilämassaseos 20kg valukynttilöille

Lisätiedot

103.00€

Tuotekoodi:
230272

 

Kynttiläsydänlanka keskipaksu 130m valukynttilöille ZG30
Noin jogurttipurkin kokoiselle kynttilälle. Rullassa noin 130g tai 130m sydänlankaa.
Lisätiedot

19.00€

Tuotekoodi:
230264

 

Kynttiläsydänlanka keskipaksu 3m valukynttilöille ZG30 [ty 5]
Noin jogurttipurkin kokoiselle kynttilälle
Lisätiedot

2.00€

Tuotekoodi:
230267

 

Kynttiläsydänlanka ohut 200m kastokynttilöille ZG21
Rullassa noin 130g tai 200m sydänlankaa.
Lisätiedot

19.00€

Tuotekoodi:
230263

 

Kynttiläsydänlanka ohut 3m kastokynttilöille ZG21 [ty 5]

Lisätiedot

1.50€

Tuotekoodi:
230266

 

Kynttiläsydänlanka paksu 3m valukynttilöille ZG45 [ty 5]
Noin maitopurkin kokoiselle kynttilälle.
Lisätiedot

3.00€

Tuotekoodi:
230268

 

Kynttiläsydänlanka paksu 85m valukynttilöille ZG45
Noin maitopurkin kokoiselle kynttilälle. Rullassa noin 130g tai 85m sydänlankaa.
Lisätiedot

19.00€

Tuotekoodi:
230265

 

Kynttiläväri 2,5g keltainen läpiväri [ty 5]

Lisätiedot

4.90€

Tuotekoodi:
230256

 

Kynttiläväri 2,5g punainen läpiväri [ty 5]

Lisätiedot

4.90€

Tuotekoodi:
230257

 

Kynttiläväri 2,5g sininen läpiväri [ty 5]

Lisätiedot

4.90€

Tuotekoodi:
230258

 

Kynttiläväri 2,5g vihreä läpiväri [ty 5]

Lisätiedot

4.90€

Tuotekoodi:
230259

Mehiläisvahalevy 20*33cm, 1kpl kirkkaanpunainen

Mehiläisvahalevy 20*33cm, 1kpl kirkkaanpunainen

Lisätiedot

2.95€

Tuotekoodi:
173206

[1] [2] >>>


 Ostoskori

Sinelli Oy, Martinkyläntie 63, 01720 Vantaa, Finland
puh. 020 778 0620, fax 020 778 0621, sähköpostiosoite asiakaspalvelu@sinelli.fi
Viimeksi päivitetty 2010-09-09 12:21:38