Askarteluidea
Paperimassasta ja munakennoista käsintehtyä paperia
#v15909
Tee itse käsintehtyä paperia käyttäen paperimassaa ja munakennoja. Voit myös käyttää sanomalehtipaperia, sarjakuvapaperia tai vaikka kirjan sivuja jne.
#v15909
Näin sen teet

1 Kostuta paperimassa ja revi siitä ja munakennosta tai muista papereista pieni paloja. Anna niiden liota kokonaan.

3 Kaada massa vatiin, johon mahtuu myös paperinvalmistukseen käytettävä kehys. Valmiin paperin paksuus vaihtelee massan määrästä seoksessa. Vatkaa kädellä tai vispilälle juuri ennen aloittamista, koska muuten seos uppoa pohjaan

4 Pida kehystä kohtisuorassa vadin takaosassa. Sivu, johon kangas on kiinnitetty tulee olla itseen päin.

5 Upota kehys massan alle vaakasuoraan. Työnnä eteen- ja taaksepäin kunnes kangas on peittynyt ja nosta se pois vadista. Anna veden valua kehyksestä. Vinkki: Siivilöi ylimääräinen massa vedestä, anna kuivua ja säästä seuraavan kertaan. Älä koskaan käädä suoraan lavuaariin, koska se voi tukkia viemärit.
Jo kirjautunut? Lataa malli
Mene myös tutkimaan