- Inspiration: v16439KenkäveistoksetKierrättäminen on MAHTAVAA! Taiteilija Gwen Murphy on ymmärtänyt tämän. Tämä Visual Arts -projekti perustuu hänen kauniisiin veistoksiinsa vanhoista kengistä. Oppilaat työskentelevät olemassa olevaan muotoon perustuvien veistosten parissa ja yhdistävät kierrätystä luoviin materiaaleihin. Eivätkö ne olekin upeita?
- Inspiration: v15919Askartelumaalilla ja biokimalteella koristellut valas ja rapuMaalaa puinen valas ja rapu tuputustekniikalla Plus Color askartelumaalilla. Koristele biokimalteella.
- Inspiration: v15828Veistoksia pahvista ja kipsinauhastaTee veistoksia pahvista oman mielikuvituksesi mukaan. Kokoa osat yhteen paksulla alumiinilangalla ja maalarinteipillä ennen kuin päällystät ne kipsinauhalla ja maalaat ne akryylimaalilla. Lisää lopuksi puiset renkaat. Veistoksia inspiroi itävaltalaisen taiteilijan Friedensreich Hundertwasserin värikäs taide.
- Inspiration: v15697Nukketeatteri hyönteisilläKoristele kenkälaatikko ja leikkaa ura yläosaan. Kenkälaatikosta tulee näyttämö itse tehtdyille hyönteisille ja kasveille, jotka voivat -lasten toimesta- kertoa yleisölle, mitä me ihmiset voimme tehdä luonnon ja eläinten hyväksi.