Askarteluidea

Lehtimetallilla ja kimalteella koristeltu käsintehty paperi

#v15910

Tee omaa käsintehtyä paperia paperimassasta, jossa on lehtimetallijäljitelmää ja kimalletta.

#v15910
Valitse tuotteet idealle

{{ optionsGroup.label }}

{{ getVariantsButtonText(option) }}
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
Kokonaishinta
{{ getFormattedBundlePrice() }}

{{ getRewardMessage() }}

Näin sen teet
1 Guide step %d Kostuta paperimassa ja revi siitä pieniä paloja. Anna niiden liota kokonaan.
2 Guide step %d Vatkaa paperimassa tasaiseksi, joko käsin tai koneella.
3 Guide step %d Kaada massa vatiin, johon mahtuu myös paperinvalmistukseen käytettävä kehys. Valmiin paperin paksuus vaihtelee seoksessa olevan massan määrästä. Revi pieniä paloja lehtimetallijäljitelmästä ja sirottele seokseen.
4 Guide step %d Ripottele kimalle seokseen.
5 Guide step %d Sekoita seos ennen sen käyttämistä.
6 Guide step %d Pidä kehystä kohtisuoraan vadin takaosassa. Sivu, johon kangas on kiinnitetty, tulee olla sinua kohti.
7 Guide step %d Upota kehys seoksen alle vaakasuorassa. Työnnä sitä eteen- ja taaksepäin, kunnes kangas on kokonaan peittynyt ja noista se pois vadista. Anna veden tippua. Vinkki: Siivilöi jäljellä jäänyt massa vedestä, anna kuivua ja säästä seuraavaan kertaan. Älä koskaan kaada sitä suoraan lavuaariin, koska se voi tukkia viemärit.
8 Guide step %d Taita pala huopaa ja vie se kehyksen alle. Anna veden imeytyä siihen. Purista vesi pois ja jatka näin, kunnes suurin osa vedestä on imeytynyt.
9 Guide step %d Käännä kehys ja aseta se massa alaspäin huovan palalle.
10 Guide step %d Ime vesi huovalla, mutta paina kevyesti.
11 Guide step %d Poista kehys varovasti. Varmistan, että seos irtoaa kehyksestä, ennen kuin nostat sen. Anna itse tehdyn paperin kuivua huovan päällä. Kuivumisaika vaihtelee huoneen lämpötilan mukaan (24-48 tuntia).
Jo kirjautunut? Lataa malli
Mene myös tutkimaan

Kirjaudu sisään / Luo tili

Eikö sinulla ole vielä tiliä?
Copyright © Sinelli Oy | Väinö Tannerin tie 3 | 01510 Vantaa | 09-7513 3133 | [email protected]